Osvětlení do pracovny

Osvětlení pracovny, kanceláře nebo pracovního koutu má svá specifika. Na práci je potřeba vidět, to je jasné. Výběr světel je proto důležitý. Předejdeme pálení očí, bolení hlavy a únavě. Světelné podmínky významně ovlivňují náš pracovní život a výkonnost. Nedostatečné, špatné, nebo naopak příliš intenzivní světlo snižují naši zrakovou pohodu.

Když shrneme základy osvětlení do pracovny, musíme vyřešit světlo centrální a také osvětlení pracovní plochy. Eventuálně můžeme přidat další doplňková svítidla podle potřeby.

Centrální osvětlení pracovny

Jako centrální osvětlení do pracovny volíme nejlépe zářivkové svítidlo, které světlem zaplní celou místnost a zamezí tvorbě nežádoucích stínů, jež by rušily. Na výběr máme různé podoby bílého světla. Volit můžeme mezi chladnou bílou, teplou bílou a denní bílou. Soustředění napomůže denní bílá barva světla, při které se později unaví oči. U moderních zářivek se těšte na rychlé uvedení do provozu bez nežádoucího problikávání.

Pokud pracujeme u počítače, nemělo by se světlo odrážet od monitoru. V kancelářských místnostech s počítači se doporučují zářivková svítidla vybavená parabolickou hliníkovou mřížkou. Svítí rovnoměrně a v monitorech se neodrážejí.

Lampa nad pracovní stůl

Hned po hlavním osvětlení do pracovny se vrhneme na výběr svítidla nad pracovní plochu. To oceníme zejména večer. Použít můžeme stolní lampu, ale i svítidlo na zeď nad pracovním stolem. Lampa, která se dá polohovat a měnit u ní nejen výšku, ale rovněž náklon a intenzitu světla, bývá nejoblíbenější. Ideální je podlouhlý tvar, Volíme neprůsvitné stínidlo, aby neoslňovala. Okraj lampy by měl být nad úrovní očí. Praváci by měli mít lampu po levé straně, leváci po pravé. Při práci u stolu nemáme rozsvícenou pouze stolní lampu, ale také hlavní světlo, aby se oči tolik neunavily.

LED stříbrná stolní lampa 8 W

LED stolní lampička je vhodná především na pracovní stůl, kde tvoří jedinečný designový doplněk. Díky LED technologii má výkon pouhých 8W, což je dostatečné pro osvětlení pracovní plochy. LED stolní lampy jsou mnohonásobně úspornější než starší halogenové. Lampičky se nezahřívají na vysokou teplotu. Většinu energie mění na světlo.

Cena v době recenze: 999 Kč